
Av Göran Tegnér
I juni kunde jag här på vivaopera presentera den 19:e Chopintävlingens förberedande del, där 637 förhoppningsfulla pianister födda mellan 1995 och 2009 först blev 177 och sedan 85.
Mellan 2 och 23 oktober ska nu 84 unga pianister (en har uppenbarligen ångrat sig) tävla om sex finalplatser.
Pianisternas prestationer ska bedömas av en internationell jury om 17 personer – framstående pianister, många av dem internationellt erkända, samt en musikolog med Chopin som specialitet. Juryn leds av den amerikanske pianisten Garrick Ohlsson (med svenskt påbrå), som 1970 vann första priset i Chopintävlingen i Warszawa. Andra är, för att nämna några, den ryska pianisten Yulianna Avdeeva, som vann i Warszawa 2010, fransmannen Michel Beroff, Nelson Goerner från Argentina, amerikanen Kevin Kenner, som 1990 kom på andra plats – inget första pris utdelades – och Dang Thái Son från Vietnam, som vann tävlingen 1980.
Chopintävlingen i Warszawa är en av de äldsta och mest prestigefyllda och kvalificerande pianotävlingarnatävlingarna bland de många som finns. Flera av pianisterna tävlar nu i Warszawatävlingen en andra gång, i hopp om att de ska få en bättre placering
De tävlande pianisterna är alltså mellan 16 och 30 år, och mycket högt kvalificerade. I princip alla har deltagit och placerat sig väl i någon av de 160 (!) pianotävlingar, som man kan hitta i de små biografier om de tävlande som finns på Chopinistitutets hemsida. En del av tävlingarna är Chopin-tävlingar i t.ex. Moskva, Tokyo och Beijing; i deltagarnas biografier kan man räkna till 12 stycken. Alla deltagarna är i olika grad i gång med sina karriärer, spelar med orkestrar, har solokonserter, blir inbjudna till festivaler etc, och vissa har redan fått göra inspelningar på cd.
Av de 84 pianisterna är 69 män och 15 kvinnor. De tävlande representerar 20 länder, från Europas alla hörn, Amerika och Canada och Asien, med en stark övervikt för Asien: 27 från Kina, 12 från Japan, 3 från Sydkorea, 3 från Taiwan, 1 från Malaysia, 1 från Vietnam och 1 från Hong Kong. Två deltagare, två ryssar, betecknar sig som individuell, neutral, för att markera ett avståndstagande från Rysslands krig.
Av de 84 är alltså 48 från Asien. Men den asiatiska dominansen är egentligen ännu större. Ytterligare 9 representerar England, USA eller Canada; de flesta av dem bär europeiska förnamn, men kinesiska efternamn. Den asiatiska siffran ökar till 57!
Ska det då finnas en ”asiatisk Chopintradition”? Nej, sanningen är att de flesta av de asiatiska deltagarna studerat eller studerar i Europa eller USA, vid prestigefyllda skolor som New England Conservatory i Boston, Juilliard School i New York, Chopinuniversitet i Warszawa och Conservatoire National Supérieur de Danse et de Musique i Paris; det finns kinesiska lärare i USA och europeiska i Kina.
Ett intressant faktum är att i alla fall tre av domarna, Dang Thái Son, Michel Beroff och Kevin Kenner, har elever bland de tävlande.
Fyra tidigare vinnare av Chopintävlingen är solister vid invigningskonserten:


Tävlingen inleds den 2 oktober med en invigningskonsert där fyra tidigare vinnare av Chopintävlingen deltar: Dang Thái Son, Yulianna Avdeeva, Bruce Liu och juryns ordförande Garrick Ohlsson. Det blir sista dagen man får höra musik av någon annan tonsättare än Chopin. I slutnumret förenas de fyra i Bachs konsert för fyra klaverinstrument.
Tävlingarna kommer sannolikt att vara indelade i en förmiddagssession och en eftermiddagssession.
De tävlande kommer att kunna välja mellan två Steinwayflyglar, en Yamaha, en Kawai, en Fazioli och en Bechstein.
Så börjar tävlingen, med en första etapp 3–7 oktober, en andra 9–12, en tredje 14–16 och en final 18–20. 21–23 håller vinnarna konsert. Juryn avgör vilka deltagare som går vidare i nästa etapp, tills endast sex finalister återstår.
Det är föreskrivet vad som ska spelas, etapp för etapp; pianisterna har ett antal stycken att välja mellan. I den första: en etyd, en nocturne, en vals och någon av de fyra balladerna, alternativt Barcarollen, Berceusen eller Fantasin op. 49.
I den andra etappen: 6 av preludierna op. 28, en av de stora polonäserna, samt ytterligare ett stycke. Tid till förfogande: 40–50 minuter.
Den tredje etappen: en av sonaterna op. 35 eller op. 58 samt mazurkor.
I finalen spelas polonäsfantasin op. 61 och en av de två pianokonserterna, med orkester.
Allt detta är tillgängligt på Chopininstitutets länk, från invigningskonserten till vinnarkonserterna, i realtid och efteråt. https://www.youtube.com/@chopininstitute
På denna länk: https://chopincompetition.pl/ finner man Chopininstitutets hemsida, med bl.a. de deltagandes biografier.
Alltså: julafton för pianofiler och Chopinvänner!
Göran Tegnér
Läs även Göran Tegnérs två andra artiklar om tävlingen:
Fler artiklar av Göran Tegnér på vivaopera.