
För sjätte året delar min stiftelse ut medel i enlighet med syftet att göra uppföranden av mindre kända musikverk möjliga, tillgängliga och intressanta för Stockholmspubliken. Som stadgarna föreskriver beslutar Stiftelsen Kungliga Teaterns Solister om detta en gång per år. I augusti 2026 valde den att bidra till sex lovande projekt.
Min stiftelse har gradvis blivit mer känd, bland annat tack vare artiklar här på Vivaopera. I år fick vi in nästan lika många ansökningar som de tidigare fem åren sammanlagt. De sakkunniga och jag gläder oss åt detta, samtidigt som det får som följd att vi har fått säga nej till många goda förslag. Av 34 ansökningar har vi endast kunnat bevilja sex, i hälften av dem med mindre belopp än de sökta.
Vi eftersträvar en mix av genrer och epoker och försöker bedöma angelägenhet och kvalitet, och framför allt vilka som bäst kan bidra till Stiftelsens mål: att försummad repertoar framförs i Stockholmsområdet, framför allt verk som dagens konsertpublik inte har kunnat uppleva.
Den totala bidragssumman blev i år 380 000 kr, fördelad på följande:
- 120 000 kr till Den Andra Operan för att möjliggöra framförande på Folkoperan hösten 2027 av en fransk operabalett som man avser ge på Läckö nästa sommar
- 40 000 kr till Duo Gagge-Wada som bidrag till framföranden av kammarmusik av Ludvig Norman
- 75 000 kr till Kati Raitinen som bidrag till framförande av ett verk av Anton Andersen för 19 celli och 4 kontrabasar
- 20 000 kr till Kristina Winiarski och Pontus Carron som bidrag till framförande av Gunnar de Frumeries verk för cello och piano
- 35 000 kr till Kristine Nowlain och Vindlakvartetten för att möjliggöra gästspel i Stockholm av ett konsertprogram med ovanliga verk för sopran och stråkkvartett
- 90 000 kr till Maria Forsström och hennes barockensemble för instudering av verk i Östanåsamlingen vid Göteborgs universitet inför konserter bland annat i Stockholm.
Flertalet bidrag avser att möjliggöra framföranden i Stockholm som en del av större projekt. Tidigare har vi även stött framtagande av spelbara noter för äldre verk och gett bidrag som förbättrat publikens upplevelser genom fler medverkande eller låtit fler tar del av planerade framföranden genom bättre marknadsföring.
Ansökningar inför 2027 års utdelning ska vara inne senast 30 juni,
se https://operasolisterna.se/nils-goran-olves-stiftelse.
Nils-Göran Olve
Utdelningar från Nils-Göran Olves Stiftelse 2025
Han vill ge försummad musik en andra chans
Här beskrivs ett projekt som har fått bidrag tidigare och som handlar om att komplettera och färdigställa ett oavslutat musikverk:
Att skriva klart det ofullbordade